iNowe IDG

Przyznam się – jestem wielkim fanem i zwolennikiem systemu blogowego WordPress. Jest łatwy, przyjazny dla nowych użytkowników i szybko można uruchomić swoje własne miejsce w sieci. Doceniają go nawet najwięksi świata IT jak Microsoft. Dziś doceniło WordPressa również  wydawnictwo IDG :-)

Ostatnio IDG znalazło grosik i postanowiło stworzyć nową wersję swojej witryny. Z poinformowaniem o tym fakcie czekali aż miesiąc. Byłem bardzo podekscytowany zmianami w tak poważnym serwisie. Poza zmianami w treściach i pojawieniem się nowych formatów reklamowych jak wideboard (940×300) oraz halfpage (300×600), zmieniła się również szata graficzna serwisu. Krok słuszny, bowiem stara szata graficzna jest najzwyczajniej w świecie archaiczna. Moje wprawne oko zauważyło jednak, że dział graficzny IDG dostał prezent. Chodzi o kserokopiarkę* :-)

Postanowili ją wykorzystać do stworzenia topu strony. Źródłem inspiracji był fantastyczny skin o nazwie iNove, dostępny dla posiadaczy silnika WordPress. Dalszych wniosków oczywiście nie wyciągnę, bo wierzę, że nie tylko ja widzę podobieństwa pomiędzy topem skórki a nowym, uroczym topem IDG.pl. Doceńcie piękny efekt lśniącego włókna węglowego, breadcrumb, czy wyszukiwarkę…

* to tylko mój domysł. Równie dobrze graficy mogli dostać klawiatury, które posiadają klawisze Ctrl, C oraz V.

PS. Sprawdziłem przed chwilą IDG.com i na szczęście mieli więcej niż grosik :-)

Nowy serwer :-)

Właśnie zakończyłem przeprowadzanie się na swój serwer dedykowany. Unixstorm jest generalnie firmą, która stara się wyjść na przeciw swoim klientom. Niestety nie potrafili zaoferować mi PostgreSQL z obsługą UTF-8, co mnie odstraszyło. Przeprowadzka na własny serwerek ma swoje zalety – będę miał możliwość dowolnego kształtowania konfiguracji systemu. Dzięki temu wreszcie postawię sobie jakiś serwer kontroli wersji dla swoich projektów. Planuję również w najbliższym czasie małe przebudowanie swojej wizytówki.

Od strony technicznej blog pracuje pod kontrolą serwera WWW Cherokee, PHP z serii 5.3.x oraz (niestety :P) MySQL’a.

WordPress dla Androida

Dotychczas tylko dla iPhone, teraz również dpa Androida. Developerzy silnika blogowego nie próżnują. Właśnie wypuścili aplikację kliencką dla swojego dziecka. Aplikacja jest bardzo wygodna i poręczna i doskonale integruje się z blogiem. Dostępna jest w Markecie pod hasłem „WordPress”. :-)

Cufon – ładny, prosty sFIR?

Dziś postanowiłem zainstalować w moim WordPressie rozszerzenie Wp-Cufon, odpowiadające za te piękne, ładne, niestandardowe czcionki w tytułach postów oraz tytule blogu. Będę wdzięczny za komentarze :)

Nowa wersja „Kilku niezdrowych myśli”

Jak już zapewne zauważyliście przygotowałem nową wersję swojego blogu. Najważniejszą chyba zamianą jest zaktualizowany WordPress 2.7, który mam nadzieję, że się sprawdzi :-) Póki co robi wrażenie delikatnie mówiąc piorunujące :-)  Drugą zmianą jest jest nowa skórka.  W porówaniu z poprzednią nowa ma piękny carbonowy styl, niczym rasowe super samochody. Wyrzuciłem kilka opcji z pasku bocznego, niektóre przeszły na górę :-) Myślę, że małe odświeżenie bloga się przyda :) Poza tym dodałem kilka rozszerzeń do WordPressa dzięki czemu strona powinna ładować się szybciej, niż dotychczas.

Mam nadzieję, że zmiany wam przypadną do gustu.

Antyweb (u)padł?

[singlepic=52,218,480,,right]Jeden z czołowych polskich blogów o Internecie został „zhackowany”. Czemu w cudzysłowiu? Luką miał dość stary WordPress, obsługujący stronę. Nic ciekawego prawda? Jeżeli uważacie, że nic ciekawego – przygotowałem dla was alternatywę – po prawej stronie macie ładną panią – enjoy!

A teraz wracam do tematu: Codziennie pewnie z kilka set stron pada ofiarą włamywaczy. Antyweb.pl jest dość widocznym blogiem i jego rssy są przeparsowywane przez różne agregatory treści. W tym przez serwis Webhosting.pl. Oczywiście Hazan był bardzo wkurzony… „Nie zdążyłem jeszcze dobrze pomyśleć jak zareagować na wyczyn ?hakerski? specjalisty webmastera Grzegorz Wójcika a już dostałem dwie oferty od prawników przy ewentualnej pomocy w usadzeniu hakera w sądzie.” – pisze na swoim blogu.

W komentarzach również można znaleźć ciekawe propozycje :-)

Zrób dwa tutoriale:
– jak (i dlaczego) aktualizować WP
– jak używając istniejących w polskim prawie mechanizmów zrobić z dupy jesień średniowiecza script kiddiesowi

Kim jest ten przemiły człowiek, co bez względnie wykorzystał blog hazana do lanusu ?:) Pan Grzegorz Wójcik vel Kminek. Nie dość, że raczej nie jest to zbyt rozgarnięty człowiek – pochwalił się swoją pracą na własnym blogu, zanim Hazan wraz z adminami Kei.pl (gdzie Hazan trzyma bloga) rozkminili Kminka, to jeszcze sprowadził na siebie gromy innych osób, pracujących w sektorze IT.

Ja rozgryzłem pana Grzegorza W. – jak możemy wyczytać na kminek.pl – otóż pan Grzegorz zapewne przeprowadza eksperyment z „technik optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek” , badając tym samym siłę linków naturalnych do jego strony. Pełen podziwu dla tego eksperymentu dołączam się do niego, umieszczając link do strony Pana Grzegorza :)

Aby była jakaś puenta, znów posunę się do zacytowania Hazana:

W jednym kolega Kmiotek ma racje – nie zrobiona aktualizacja przy skrypcie takim jak wordpress to jedna z głupszych rzeczy jaką można zrobić. Natomiast szczytem głupoty jest wykorzystanie tej sytuacji, zrobienie włamania (bo z tego co pamiętam zmiana treści czy danych bez autoryzacji jest już włamaniem) i przyznanie się do tego na swoim blogu.