Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

Do napisania tego wpisu zachęcił mnie (a raczej zirytował) fakt, że w Polsce bardzo, bardzo trudno znaleźć dobrego i stabilnego usługodawcę, który oferuje Ci coś więcej niż oprogramowanie dostarczone z repozytoriów danej dystrybucji. Postanowiłem więc być upierdliwym tajemniczym klientem i zrobić przegląd oprogramowania na serwerach w polskich firmach hostingowych i wytłumaczyć dlaczego płacenie 300 zł u niektórych firm rocznie za konto jest – delikatnie mówiąc – głupotą. Czytaj dalej Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

PostgreSQL w OVH :)

Tak, tak…. konta wirtualne w OVH wzbogaciły się o bazy danych PostgreSQL. OVH jest największym usługodawcą internetowym w Europie. Posiada niezależne łącza pomiędzy największymi stolicami UE. Posiada ultra tanie przedłużenia domen .pl. Problem jaki miałem dotychczas z tą firmą to fakt, że nie dawali możliwości wykorzystywania PostgreSQL, który jest o niebo lepszy od MySQL – posiada jeden z bardziej rozbudowanych silników wyszukiwawczych, posiada rewelacyjnie rozwiązane struktury drzewiaste a jego stabilny rozwój nieuzależniony jest od zachcianek jednej firmy.

Wracając jednak do OVH. Kupując konto w OVH, kupujesz sobie miejsce w jednej z największych serwerowni w Europie. Konta nie są tanie – szczególnie, że „lojalka” jest na aż 12 miesięcy i nie ma możliwości zapłaty w cyklach miesięcznych. Ale dostajesz w ramach tego konta dostęp do szybkich serwerów, serwera Jabbera czy dysku NAS – co jest ważne w przypadku, gdy pracujesz z kimś nad wieloma projektami. OVH może sobie pozwolić na realny brak limitu transferu danych w miesiącu. U innych usługodawców można przyjąć, że jest to blef – szczególnie u firm zlokalizowanych w Polsce. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na zakup domeny w OVH dostajesz za darmo certyfikat SSL na wybrany adres. Wygląda więc na to, że OVH staje się poważniejszym graczem na Polskim rynku. Ciekawe co na to NetArt/Home ;-)

Już nie długo kolejny post o hostingu – demaskujący praktyki jakie są stosowane przez firmy hostingowe aby wydębić więcej kasy z klientów :-)

Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Troszkę ponad miesiąc temu postanowiłem przenieść wszystkie swoje serwisy (w tym ten blog) do MegiTeam.pl. Firmę polecono mi na jednym z for internetowych i jak się okazało przedstawiona oferta jako jedyna w Polsce była dla mnie do zaakceptowania. Jeśli chodzi o hosting i domeny potrafię być bardzo upierdliwym i wymagającym klientem. Z uwagi na to, że korzystam z bardzo niestandardowych rozwiązań mało która firma może w jakikolwiek sposób zadowolić.
Czytaj dalej Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Tomick.pl się przeprowadził

Z ostatnim coraz dłuższym ładowaniem się bloga postanowiłem przeprowadzić blog na do nowego usługodawcy. Wcześniej blog był obsługiwany przez firmę IQ.pl a w najbliższym czasie będzie działał na serwerach firmy Unixstrorm.org. Niekwestionowanym plusem przeprowadzki jest lokalizacja serwerów – firma posiada swoje maszyny w Centrum Danych ATMAN (czyli blog leży gdzieś koło dobrychprogramów ;) ), jak również poziom obsługi klienta przy stosunkowo niskich cenach kont.

Unixstorm.org wprowadził do oferty m.in. moją prośbę serwer bazy danych PostgreSQL. Niektóre konta posiadają możliwość utrzymywania systemu kontroli wersji SVN/Trac, dostępu do shella czy klienta Gadu-Gadu EKG. Udostępniono możliwość używania własnych plików php.ini, każdy klient dostaje panel DirectAdmin. Jeśli szukacie stabilnych kont www polecam Unixstrorm.org.

Invision Power Board z obsługą PostgreSQL

Nieco odwlekany, nieco niedoceniany, ale już za tydzień będzie wśród sterowników do bazy danych.
Najlepszy system do obsługi for internetowych będzie posiadał rozwijany przez społeczność sterownik PostgreSQL. Jest to status przejściowy, ponieważ IPS chce przepisać pewne naleciałości w kodzie związane z MySQL. W przyszłości wsparcie dla PostgreSQL będzie realizowane przez samą firmę – podobnie jak w przypadku MSSQL.

Invision Power Board 3.0 RC1

Całkiem niedawno ukazała się wersja Realese Candidate imho najlepszego skryptu, przy pomocy którego mógłbyś stworzyć własne forum :) Oczywiście piszę o Invison Power Board :) Zmian zarówno w silniku, jak i w wyglądzie jest sporo. Dla przykładu dużo łatwiej można integrować własne aplikacje z IPB, ponieważ z uwagi na udoskonalony podział klas API. Dodano obsługę OpenID oraz Facebooka. Został stworzony od nowa całkiem przyjemny i wyróżniający się layout.

Obecnie już nie jest potrzebny zestaw grafik przycisków, które będziemy musieli przetłumaczyć :) Wszystkie przyciski są oparte o duet HTML/CSS :) Interesująco wygląda system widgetów na stronie głównej, jak również system a’la Diggowy dla postów na forum. Od wersji 3.0 został usunięty z tytułu strony zwrot [powerded by Invision Power Board].  Forum posiada również skuteczny system pozycjonujący. Od ręki są obsługiwane przyjazne urle a ponadto w opcjach forum można włączyć sprawdzanie tytułu w linku i jeżeli będzie on niepoprawny forum będzie wysyłało header 302 i kierowało pajączka na poprawny adres :)

System użytkowników oczywiście od ręki integruje się z systemem IP.Converge (którego nowa wersja również jest w fazie rozwoju :) ) – scentralizowanym systemem użytkowników, produkcji osób od IPB. Ponadto od wersji 3.0 powinien pojawić się driver dla PostgreSQL. Minusem (a może i plusem :) ) IPB  jest to, że skrypt kosztuje na dzień dobry $149 za pierwsze 6 miesięcy użytkowania. Następnie pobierana jest opłata w wysokości 25 dolarów, za kolejne 6 miesięcy wsparcia technicznego. Wersję RC1 mogą pobrać klienci z aktywną subskrypcją.

Tak czy siak polecam, jeżeli nie szukasz molocha ze zidiociałym kodem oraz naleciałościami z początku wieku (tak, tak panie phpBB) i chcesz mieć oryginalne, ładnie wyglądające forum od ręki, to właśnie Invision Power Board jest dla Ciebie.

Forum IP.Board na PostgreSQL!

Tak, tak. Można by napisać, że „wreszcie”. IPS, autor wg. mnie jednego z najlepszych komercyjnych for, nieoficjalnie zapowiedział w korespondencji ze mną, że pod koniec lipca ma się ukazać sterownik dla bazy PostgreSQL. Sam sterownik będzie posiadał wsparcie dla wyszukiwania pełnotekstowego. Jest również mała wada. Będzie kosztował $60. Nie mniej jednak byłbym w stanie zapłacić tyle za uwolnienie się od ograniczeń, jakie funduje mi MySQL. Można również przepisać sobie obecny sterownik do MySQL – wszak sam on nie jest duży a jako, że jest to produkt IPS to jest również doskonale opisany.

Oczywiście, aby nie być gołosłownym:

We have PostgreSQL but it hasn’t yet been officially released so at the moment we cannot support it. Hopefully this will officially released within this month.(…)Yes, it does have fulltext support and it would be $60 for the conversion. Have a great day!

Taki OT: tym „Have a great day!” mnie rozwalili :)