WWDC 2016: Rewolucja nadeszła, ale od innej strony

WOW! Nie lubię brzmieć jak ekhm… entuzjasta Apple’a. Ale przyznaję, że firma prowadzona przez Tima Cook’a pokazała pazury. Ale nie do końca w sposób, w jaki bym chciał.

W poprzednim wpisie wyrażałem nadzieję, że Apple wróci jednak do swoich korzeni. Tak się nie stało – no, może poza nową nazwą dla OS X – macOS to powrót do lat ’90 ;)

Czytaj dalej WWDC 2016: Rewolucja nadeszła, ale od innej strony

Ubuntu 16.04 Xenial Xerus – garść porad na start

Premiera Ubuntu 16.04 Xenial Xerus już za nami, więc już czas na kolejny odcinek mojego poradnika, w którym staram się zawrzeć parę porad na start, zaraz po instalacji systemu.

Tym razem mamy do czynienia z wydaniem systemu z wydłużonym okresem wsparcia. To oznacza, że wydane w czwartek 21 kwietnia Ubuntu 16.04 dostawać będzie aktualizacje przez pięć kolejnych lat. Standardowo, przewidziane są cykliczne aktualizacje obrazów systemu, więc za jakiś czas Canonical będzie publikować wydania 16.04.1, 16.04.2 itd.

Czytaj dalej Ubuntu 16.04 Xenial Xerus – garść porad na start

Czas pożegnać starego przyjaciela – po 20 latach Adobe Flash musi przejść na emeryturę

Już za miesiąc rozpoczyna się 2016 rok. Zauważyła to firma Adobe – producent najpopularniejszej wtyczki do przeglądarek na świecie. Na początek nowego roku firma przygotowała małą, lecz symboliczną zmianę. Środowisko programistyczne Adobe Flash Professional zmieni się w Adobe Animate, a możliwość tworzenia kreacji w formacie Flash będzie tylko jedną z opcji.

Czytaj dalej Czas pożegnać starego przyjaciela – po 20 latach Adobe Flash musi przejść na emeryturę

BitTorrent Sync, Adguard oraz ExpanDrive taniej

Jedne z moich trzech ulubionych aplikacji dostępne są taniej w ramach przedłużonych do dzisiaj promocji. To BitTorrent Sync – genialny klient synchronizacji danych, Adguard – systemowy filtr na różne niebezpieczne komponenty internetowe oraz ExpanDrive – aplikacja do montowania różnych usług sieciowych jako dyski wymienne. Jest to właściwie ostatnia chwila na zdobycie oprogramowania w całkiem przyzwoitych cenach.

Czytaj dalej BitTorrent Sync, Adguard oraz ExpanDrive taniej

Twoje dane pod kłódką – Firefox z lepszą prywatnością

Jedną z nowości w ostatnich wydaniach przeglądarki internetowej Mozilla Firefox był moduł ochrony przed śledzeniem, który był włączony za każdym razem, gdy przechodziliśmy do okna prywatnego. Przyznaję, że moduł spisuje się całkiem nieźle. Efektem ubocznym tego trybu jest dużo szybsze ładowanie się stron oraz znacząco mniejsze zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę.

Czytaj dalej Twoje dane pod kłódką – Firefox z lepszą prywatnością