Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

Do napisania tego wpisu zachęcił mnie (a raczej zirytował) fakt, że w Polsce bardzo, bardzo trudno znaleźć dobrego i stabilnego usługodawcę, który oferuje Ci coś więcej niż oprogramowanie dostarczone z repozytoriów danej dystrybucji. Postanowiłem więc być upierdliwym tajemniczym klientem i zrobić przegląd oprogramowania na serwerach w polskich firmach hostingowych i wytłumaczyć dlaczego płacenie 300 zł u niektórych firm rocznie za konto jest – delikatnie mówiąc – głupotą. Czytaj dalej Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Troszkę ponad miesiąc temu postanowiłem przenieść wszystkie swoje serwisy (w tym ten blog) do MegiTeam.pl. Firmę polecono mi na jednym z for internetowych i jak się okazało przedstawiona oferta jako jedyna w Polsce była dla mnie do zaakceptowania. Jeśli chodzi o hosting i domeny potrafię być bardzo upierdliwym i wymagającym klientem. Z uwagi na to, że korzystam z bardzo niestandardowych rozwiązań mało która firma może w jakikolwiek sposób zadowolić.
Czytaj dalej Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Tomick.pl się przeprowadził

Z ostatnim coraz dłuższym ładowaniem się bloga postanowiłem przeprowadzić blog na do nowego usługodawcy. Wcześniej blog był obsługiwany przez firmę IQ.pl a w najbliższym czasie będzie działał na serwerach firmy Unixstrorm.org. Niekwestionowanym plusem przeprowadzki jest lokalizacja serwerów – firma posiada swoje maszyny w Centrum Danych ATMAN (czyli blog leży gdzieś koło dobrychprogramów ;) ), jak również poziom obsługi klienta przy stosunkowo niskich cenach kont.

Unixstorm.org wprowadził do oferty m.in. moją prośbę serwer bazy danych PostgreSQL. Niektóre konta posiadają możliwość utrzymywania systemu kontroli wersji SVN/Trac, dostępu do shella czy klienta Gadu-Gadu EKG. Udostępniono możliwość używania własnych plików php.ini, każdy klient dostaje panel DirectAdmin. Jeśli szukacie stabilnych kont www polecam Unixstrorm.org.

Routing w Zend Framework

Ostatnio natknąłem się na problem z zachowaniem się Frameworka w przypadku, gdy została zastosowana metoda $router->removeDefaultRoutes();

Problem polegał na notorycznym ładowaniu domyślnego kontrolera i domyślnej akcji (zamiast Error Handlera) w przypadku nieodnalezienia strony w routes.xml. Jest to dość intrygujące zachowanie, które zauważyłem nie tylko ja :-) Twórcy niestety twierdzą, że takie zachowanie się frameworka jest by design. Na szczęście od czego jest OOP i dziedziczenie klas :) A więc w pliku Bootstrap.php dodajemy na początku:

class CustomDispatcher extends Zend_Controller_Dispatcher_Standard
{
public function dispatch(Zend_Controller_Request_Abstract $request, Zend_Controller_Response_Abstract $response)
{
$controller = $request->getControllerName();
if (empty($controller)) {
throw new Zend_Controller_Dispatcher_Exception('Nie znaleziono takiej strony');
}
return parent::dispatch($request, $response);
}
}

A następnie w samej klasie Bootstrap dopisujemy funkcję inicującą:

public function _initDispatcher()
{
$dispatcher = new CustomDispatcher();
$front = Zend_Controller_Front::getInstance();
$front->setDispatcher($dispatcher);
return $dispatcher;
}

I to by było na tyle.
Należy pamiętać o wspomnianej już funkcji removeDefaultRoutes w _initRouting() ;-)

Nieświadomy wkład w rozwój Zend Framework :-)

Pamiętacie może wpis „Przyjazne linki Zend Framework w IIS 7.5„? Przeglądając Google Webmaster Tools znalazłem stronę, która odsyła do archiwum grupy dyskusyjnej Zend’a. Rozwiązałem w nim dość uciążliwy problem zwiazany z nowym Rewriterem Microsoftu, serwerem IIS 7.5 oraz PHP. Polegał on na błędnym określaniu ścieżki REQUEST_URI, której poprawna wartość jest przechowywana w UNENCODED_URL. Wystarczyło jedynie nadpisać REQUEST_URI wartością z drugiej pozycji tablicy.

Poprawka więc prosta :-) Tak więc ten prosty if po lekkiej modyfikacji znalazł się finalnie w Zend_Controller_Request_Http :-) Więc od wersji 1.9.3 Tomick ma swój mały, tyci wkład w rozwój Zend Framework :-)

Invision Power Board z obsługą PostgreSQL

Nieco odwlekany, nieco niedoceniany, ale już za tydzień będzie wśród sterowników do bazy danych.
Najlepszy system do obsługi for internetowych będzie posiadał rozwijany przez społeczność sterownik PostgreSQL. Jest to status przejściowy, ponieważ IPS chce przepisać pewne naleciałości w kodzie związane z MySQL. W przyszłości wsparcie dla PostgreSQL będzie realizowane przez samą firmę – podobnie jak w przypadku MSSQL.

Invision Power Board 3.0

Została wydana finalna wersja najlepszego obecnie skryptu PHP do obsługi większych for dyskusyjnych. Zasadniczo funkcjonalność forum się nie zmieniła od wydania wersji RC1, o której pisałem w maju. Piszę jednak o tym z uwagi na promocję, jaką IPS, twórca i producent skryptu, zrobił dla nowych klientów. Koszt licencji na 6 miesięcy wynosi obecnie 129,99 dolarów (obniżka o 20$) a do skryptu dołączana jest opcja bezpłatnej konwersji z np. phpBB :) Invision Power Board możesz zakupić w promocji jeszcze przez 3 dni, do 30 czerwca o godzinie 17 czasu EDT.