Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

Do napisania tego wpisu zachęcił mnie (a raczej zirytował) fakt, że w Polsce bardzo, bardzo trudno znaleźć dobrego i stabilnego usługodawcę, który oferuje Ci coś więcej niż oprogramowanie dostarczone z repozytoriów danej dystrybucji. Postanowiłem więc być upierdliwym tajemniczym klientem i zrobić przegląd oprogramowania na serwerach w polskich firmach hostingowych i wytłumaczyć dlaczego płacenie 300 zł u niektórych firm rocznie za konto jest – delikatnie mówiąc – głupotą. Czytaj dalej Hosting w Polsce 2012 #1 – Tajemniczy Klient pyta o oprogramowanie

Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Troszkę ponad miesiąc temu postanowiłem przenieść wszystkie swoje serwisy (w tym ten blog) do MegiTeam.pl. Firmę polecono mi na jednym z for internetowych i jak się okazało przedstawiona oferta jako jedyna w Polsce była dla mnie do zaakceptowania. Jeśli chodzi o hosting i domeny potrafię być bardzo upierdliwym i wymagającym klientem. Z uwagi na to, że korzystam z bardzo niestandardowych rozwiązań mało która firma może w jakikolwiek sposób zadowolić.
Czytaj dalej Hosting w MegiTeam.pl – ocena z perspektywy miesiąca

Nowy serwer :-)

Właśnie zakończyłem przeprowadzanie się na swój serwer dedykowany. Unixstorm jest generalnie firmą, która stara się wyjść na przeciw swoim klientom. Niestety nie potrafili zaoferować mi PostgreSQL z obsługą UTF-8, co mnie odstraszyło. Przeprowadzka na własny serwerek ma swoje zalety – będę miał możliwość dowolnego kształtowania konfiguracji systemu. Dzięki temu wreszcie postawię sobie jakiś serwer kontroli wersji dla swoich projektów. Planuję również w najbliższym czasie małe przebudowanie swojej wizytówki.

Od strony technicznej blog pracuje pod kontrolą serwera WWW Cherokee, PHP z serii 5.3.x oraz (niestety :P) MySQL’a.

Invision Power Board 3.0 RC1

Całkiem niedawno ukazała się wersja Realese Candidate imho najlepszego skryptu, przy pomocy którego mógłbyś stworzyć własne forum :) Oczywiście piszę o Invison Power Board :) Zmian zarówno w silniku, jak i w wyglądzie jest sporo. Dla przykładu dużo łatwiej można integrować własne aplikacje z IPB, ponieważ z uwagi na udoskonalony podział klas API. Dodano obsługę OpenID oraz Facebooka. Został stworzony od nowa całkiem przyjemny i wyróżniający się layout.

Obecnie już nie jest potrzebny zestaw grafik przycisków, które będziemy musieli przetłumaczyć :) Wszystkie przyciski są oparte o duet HTML/CSS :) Interesująco wygląda system widgetów na stronie głównej, jak również system a’la Diggowy dla postów na forum. Od wersji 3.0 został usunięty z tytułu strony zwrot [powerded by Invision Power Board].  Forum posiada również skuteczny system pozycjonujący. Od ręki są obsługiwane przyjazne urle a ponadto w opcjach forum można włączyć sprawdzanie tytułu w linku i jeżeli będzie on niepoprawny forum będzie wysyłało header 302 i kierowało pajączka na poprawny adres :)

System użytkowników oczywiście od ręki integruje się z systemem IP.Converge (którego nowa wersja również jest w fazie rozwoju :) ) – scentralizowanym systemem użytkowników, produkcji osób od IPB. Ponadto od wersji 3.0 powinien pojawić się driver dla PostgreSQL. Minusem (a może i plusem :) ) IPB  jest to, że skrypt kosztuje na dzień dobry $149 za pierwsze 6 miesięcy użytkowania. Następnie pobierana jest opłata w wysokości 25 dolarów, za kolejne 6 miesięcy wsparcia technicznego. Wersję RC1 mogą pobrać klienci z aktywną subskrypcją.

Tak czy siak polecam, jeżeli nie szukasz molocha ze zidiociałym kodem oraz naleciałościami z początku wieku (tak, tak panie phpBB) i chcesz mieć oryginalne, ładnie wyglądające forum od ręki, to właśnie Invision Power Board jest dla Ciebie.