Windows 8 – rewolucja na biurku, konieczny krok w stronę tabletów

Rozpoczął się sezon publikacji różnych przemyśleń na temat nadchodzącymi wielkimi krokami Windows 8. Pozwoliłem sobie również ja dodać kilka groszy od siebie na temat najnowszego dziecka firmy Microsoft – szczególnie, że firma postanowiła wejść z butami w najbardziej wrażliwe dla użytkownika miejsce.

Czytaj dalej Windows 8 – rewolucja na biurku, konieczny krok w stronę tabletów

Internet Explorer 9, czyli… jak dobrze zrobić przeglądarkę. O standardach słów kilka.

Już minął jakiś czas od premiery Internet Explorera 9 w wersji Developer Preview, który w pewnym sensie jest wyjątkowy. Będzie to pierwszy Internet Explorer przy którego premierze Microsoft tak głośno promuje standardy, jakie obowiązują w Internecie. Dotychczas wielki moloch, jakim jest Microsoft zdawał się nie zauważać istnienia standardów. Czytaj dalej Internet Explorer 9, czyli… jak dobrze zrobić przeglądarkę. O standardach słów kilka.

Internet Explorer 6 na Powązki?

image Na to wygląda, że Internet powoli zaczyna się oczyszczać z raka, jakim jest Microsoft Internet Explorer w wersji 6. Przedwczoraj Microsoft świętował wydanie wersji ósmej a dzisiaj wraz z innymi serwisami postanowiliśmy w dobrychprogramach poinformować o polskiej akcji, mającej na celu wysłanie szósteczki do lamusa.

Taką rolę właśnie powinny odgrywać portal tzw. ?technologiczne?. Jako pierwsze powinny serwować nowinki rodem z sieci, powinny być skrojone na aktualny czas oraz trąbić o tym, czym żyje ta bardziej zaawansowana część sieci, przez to edukując tą mniej zaawansowaną grupę ludzi (co nie oznacza, że oni są gorsi).

Wiele osób się pyta czym ta nowa akcja się różni od poprzednich. A no tym, że nie jest kampanią negatywną. Nie namawia nachalnie do stosowania alternatyw pokroju Opera, Firefox cz Chrome, a przede wszystkim promuje aktualizacje MSIE. Co jest moim zdaniem lepszym pomysłem niż przekonywanie na siłę do innych przeglądarek. Oczywiście można zarzucić wiele najnowszej wersji MSIE8, ale i tak w porównaniu z 6 jest to niebo a ziemia i już 8 ściąga dużo z barków webmastera.

Oczywiście miałbym propozycję do twórców akcji, ponieważ jakoś mi zabrakło informacji na ten temat: Warto również obalić mity ? nowego MSIE zainstalują również posiadacze pirackich wersji systemu Windows, bo głównie tutaj tworzy się ?szara strefa? sieci, która korzysta z MSIE6.

 

Zapraszam do odwiedzania strony i promowania akcji IE6.pl

Początek końca dominacji MSIE? Google pomoże… ;-)

Microsoft ze swoją przeglądarką jest raczej w odwrocie, każdy ostatnio dokłada swoją cegiełkę do swoistego zarżnięcia przeglądarek rodem z XX wieku – Microsoft Internet Explorer 6 i 7. Niestety Microsoft jak na razie nie ogłosił końca wsparcia dla najbardziej znienawidzonych wersji MSIE w historii dlatego… Google zaczęło pomagać w przejściu na alternatywne przeglądarki – Mozillę Firefox oraz Google Chrome. Pomimo ostatnich dość niemiłych informacji nt. odchodzenia Google od współpracy z Mozillą to właśnie Firefoksa Google poleca użytkownikom, którzy zarejestrowali swoje konta GMail poprzez MSIE 6 i 7.

Czytaj dalej Początek końca dominacji MSIE? Google pomoże… ;-)

31% popsutej sieci

MSIE logoA dokładnie 31,6%. O co chodzi. Wg. Ranking.pl taki jest odsetek internautów używających przeglądarki Microsoft Internet Explorer w wersji 6. Ale o co tyle szumu powiadacie? Popularna szóstka jest na pewno produktem innowacyjnym, jak na 2001 rok. Ma również silnik. Tak… ten piękny, kochany i uwielbiany silnik.

Czemu więc piszę o przeglądarce z 2001 roku? Bo planując layout w 2008 roku trzeba brać jeszcze pod uwagę, że 1/3 użytkowników będzie przez najbliższy okres miała przeglądarkę z silnikiem, zbudowanym przez kompletnych idiotów. Microsoft, znany z wymuszania instalacji nowszych wersji swojego oprogramowania w tym wypadku zrobił wyjątek i w niedawno opublikowanym Service Pack 3 dla Windows XP nie zamieścił instalki do wersji 7, która o niebo lepiej interpretuje strony WWW i która za jakiś czas zostanie zastąpiona moim zdaniem świetną wersją 8.

Ale uznałem, że nie można poddawać się. Nowa wersja serwisu Dobreprogramy będzie jedynie przystosowana do wyświetlania się pod MSIE 6. Nie będzie natomiast oferowała pełnej funkcjonalności dla tej przeglądarki. Nie dlatgo, że nie można tego było zrobić troszkę skomplikowaniej, ale aby działało. Ale właśnie dlatego, że po coś jest W3C, które dostarcza standardy i nowoczesne przeglądarki obsługują chociażby CSS 2.1. MSIE 6 należy traktować jak dobrowolny wybór użytkownika. Tak samo jak w przypadku przeglądarek tekstowych: decydujesz się na ich używanie, to rezygnujesz z wyświetlania grafiki – proste. Tak samo MSIE6: używasz to zgadzasz się na to, że nie wszystko będziemy mogli Ci zaoferować.