Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Ostatnio mało piszę. Powód to brak wehikułów czasu, które ułatwiłyby choćby nieznacznie rozciągnięcie doby :-) Ale niedługo wrócę do swojego bloga. Na dziś przygotowałem mały flame. Zadałem sobie pytanie: Jak wypada Firefox 4.0 w porównaniu do Internet Explorera 9? Chodzi mi głównie o adaptację na rynku przeglądarek internetowych. IE miało fory – premiera była wcześniej, MS rzucił kasą po różnych serwisach internetowych, stacjach telewizyjnych i agencjach reklamowych. Mozilla jedynie co to uruchomiła serwis gdzie można śledzić na żywo ilość pobrań z poszczególnych regionów świata.

Czytaj dalej Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Integracja Ubuntu (11.04) Unity z Firefoksem

Ostatnie buildy Chromium posiadają obsługę Launcher API, wykorzystywanego w Unity. Daje to możliwość wskazywania np. postępu pobierania bezpośrednio na ikonie programu. Jeśli jednak korzystacie z Firefoksa pod swoim nowym lśniącym Ubuntu 11.04 to nie mieliście możliwości wykorzystania mocy nowych rozwiązań Canonical. Do teraz.
Czytaj dalej Integracja Ubuntu (11.04) Unity z Firefoksem

Thunderbird w Ubuntu 11.10? Jestem za!

Takiego ruchu można było się spodziewać. Zazwyczaj jakiś czas po wydaniu Ubuntu zbierane są plany dotyczące kolejnego wydania, które będą później dyskutowane na Ubuntu Developer Summit. Nie inaczej jest tym razem. Pojawiło się kilka ciekawych propozycji – niektóre z nich oczywiste, niektóre forsowane przez pewne grupy użytkowników od jakiegoś czasu. Serwis WebUpd8 natrafił na bardzo ciekawy plan, zmienienia domyślnego klienta poczty z Evolution na Thunerdbirda. Czytaj dalej Thunderbird w Ubuntu 11.10? Jestem za!

Natywny HTML5 od Microsoftu, czyli… co?

No cóż…. Microsoft (taka firma) przeszedł sam siebie podczas prezentacji pierwszej testowej wersji Internet Explorera 10. Sztab programistów z Redmond oświadczył (a za razem się ośmieszył), że Internet Explorer 10 „przyniesie nową falę postępu – natywną obsługę HTML5″. (tłum. Webhosting.pl – które dobrze przetłumaczyło) Czytaj dalej Natywny HTML5 od Microsoftu, czyli… co?

Mozilla naprawiła styl Firefoksa 4.0 pod Linuksem

Cytując serwis OMG!Ubuntu: The latest nightly build of Mozilla Firefox 4 is looking rather dapper in Ubuntu of late. Tak więc nie będzie już potrzebny mój styl, aby przeglądarka dobrze komponowała się zarówno z menegerem okien oraz stylami GTK :-) Stylizacja przycisku „Firefox” w sumie i tak już nie ma sensu – w Ubuntu 11.04 będzie appmenu, które wyłącza w Firefoksie zarówno przycisk jak i menu główne.

O tym jak Imperium zostało pokonane przez bandę dzieciaków

Czytaliście może „Duży Format” ostatnio? Jeśli nie to tak w skrócie: Pojawił się wywiad ze Zbigniewem Branieckim z polskiej Mozilli. W wywiadzie poruszane są kwestie wolnego oprogramowania, ideologii, działań Mozilli oraz również tego dlaczego Mozilla współpracuje z Google. Polecam, bo to bardzo dobre źródło informacji o przeglądarkach internetowych oraz ogólnie o Internecie. Zapraszam do lektury.

Twórca AdBlocka daje szansę wydawcom witryn – krok w dobrą stronę?

Wladimir Palant we wpisie na swoim blogu zatytułowanym „Podejście do sprawiedliwego blokowania reklam” zaproponował rozwiązanie problemów wydawców darmowych treści z użytkownikami, którzy wykorzystują rozszerzenie AdBlock Plus.

Jak obecnie wiadomo AdBlock Plus jest jednym z flagowych rozszerzeń, jakie powstały dla przeglądarki Firefox. Liczba pobrań dodatku w samym serwisie Mozilla Add-ons wyniosła już prawie 49 mln, tygodniowo zwiększając się o prawie 800 tysięcy. AdBlock Plus zdobywa . Wraz ze wzrostem popularności Firefoksa wzrosła liczba użytkowników u których reklamy nie są wyświetlane, co doprowadziło do podjęcia bardzo ostrych kroków przez jednego z największych wydawców treści, o czym pisałem wczoraj na „dobrychprogramach”.

Palant wspomina, że rozszerzenie miało służyć do blokowania reklam, mających charakter uciążliwy dla użytkownika. Obecnie jednak powstają listy, które wycinają nawet te mało inwazyjne reklamy, narażając serwisy na straty. Rozwiązanie, które proponuje Palant polega na umieszczeniu przez właściciela danego serwisu specjalnego meta-tagu, dzięki któremu AdBlock Plus wpierw pytałby się o to, czy ma pozwolić stronie na wyświetlanie reklam. Użytkownik ponadto miałby możliwość przetestowania intensywności reklam w danym serwisie.

Początek końca dominacji MSIE? Google pomoże… ;-)

Microsoft ze swoją przeglądarką jest raczej w odwrocie, każdy ostatnio dokłada swoją cegiełkę do swoistego zarżnięcia przeglądarek rodem z XX wieku – Microsoft Internet Explorer 6 i 7. Niestety Microsoft jak na razie nie ogłosił końca wsparcia dla najbardziej znienawidzonych wersji MSIE w historii dlatego… Google zaczęło pomagać w przejściu na alternatywne przeglądarki – Mozillę Firefox oraz Google Chrome. Pomimo ostatnich dość niemiłych informacji nt. odchodzenia Google od współpracy z Mozillą to właśnie Firefoksa Google poleca użytkownikom, którzy zarejestrowali swoje konta GMail poprzez MSIE 6 i 7.

Czytaj dalej Początek końca dominacji MSIE? Google pomoże… ;-)