O tym jak Imperium zostało pokonane przez bandę dzieciaków

Czytaliście może „Duży Format” ostatnio? Jeśli nie to tak w skrócie: Pojawił się wywiad ze Zbigniewem Branieckim z polskiej Mozilli. W wywiadzie poruszane są kwestie wolnego oprogramowania, ideologii, działań Mozilli oraz również tego dlaczego Mozilla współpracuje z Google. Polecam, bo to bardzo dobre źródło informacji o przeglądarkach internetowych oraz ogólnie o Internecie. Zapraszam do lektury.

Twórca AdBlocka daje szansę wydawcom witryn – krok w dobrą stronę?

Wladimir Palant we wpisie na swoim blogu zatytułowanym „Podejście do sprawiedliwego blokowania reklam” zaproponował rozwiązanie problemów wydawców darmowych treści z użytkownikami, którzy wykorzystują rozszerzenie AdBlock Plus.

Jak obecnie wiadomo AdBlock Plus jest jednym z flagowych rozszerzeń, jakie powstały dla przeglądarki Firefox. Liczba pobrań dodatku w samym serwisie Mozilla Add-ons wyniosła już prawie 49 mln, tygodniowo zwiększając się o prawie 800 tysięcy. AdBlock Plus zdobywa . Wraz ze wzrostem popularności Firefoksa wzrosła liczba użytkowników u których reklamy nie są wyświetlane, co doprowadziło do podjęcia bardzo ostrych kroków przez jednego z największych wydawców treści, o czym pisałem wczoraj na „dobrychprogramach”.

Palant wspomina, że rozszerzenie miało służyć do blokowania reklam, mających charakter uciążliwy dla użytkownika. Obecnie jednak powstają listy, które wycinają nawet te mało inwazyjne reklamy, narażając serwisy na straty. Rozwiązanie, które proponuje Palant polega na umieszczeniu przez właściciela danego serwisu specjalnego meta-tagu, dzięki któremu AdBlock Plus wpierw pytałby się o to, czy ma pozwolić stronie na wyświetlanie reklam. Użytkownik ponadto miałby możliwość przetestowania intensywności reklam w danym serwisie.

GOG- Good Old Games

Słyszeliście już o GOGu? Nie? Otóż CDProjekt wychodzi z Polski i tworzy anglo-języczny serwis ze starymi grami, które można kupić za 5,99$ lub 9,99$. Zainteresowani? Mają coś więcej. Gry nie są zabezpieczone przed kopiowaniem, rozpowszechnianiem i tego typu bajerami, ubrane obecnie w bardzo ładny akronim DRM. Ściągacie obraz płyty, wypalacie. Nadal wam mało? A co powiecie na możliwość uruchomienia tych gier pod Windows XP/Vista? Niektóre gry podanto mają dostępne tapety, soundtracki itd. Na razie serwis jest w stadium zamkniętej bety, nie mniej jednak możecie na stronie głównej zostawić swój email. W moim przypadku po ok. 2-3 tygodniach pojawił się email na skrzynce pocztowej z kodem aktywacyjnym :-)

Oto ciekawsze tytuły w katalogu: Fallout 1 & 2, Fallout Tactics,  MDK 1 & 2, Collin McRae 2005, Jagged Alliance 2: Unfinished Business, M.A.X. 1 & 2, Messiah, Shogo no i Toca Race Driver 3.

Oczywiście tytułów jest więcej, autorzy zapowiadają stopniowe rozszerzanie biblioteki.

Serwis dostępny jest pod adresem GOG.com.