Metro jest fajne! Czyli pierwsze wrażenia z testu Windows 8

Microsoft wzbudził wiele emocji kładąc kafle w komputerach wielu użytkowników, którzy uczestniczą w tej chwili w testach kolejnych wersji testowych systemu Windows 8. Przyszłość interfejsów biurkowych systemów operacyjnych jest jasna. Kierunek to interfejsy dostosowane do urządzeń dotykowych. Ta rewolucja nie podoba się wielu ludziom. Ja jestem gdzieś po środku. Uważam, że takie interfejsy trzeba projektować z głową. Nie można w jednej chwili pozbyć się myszki i klawiatury. Nie można odrzucić dotychczasowych przyzwyczajeń klientów. Jak więc wypada Windows 8 u osoby, która nie tylko przegląda internet, ale również pracuje w Photoshopie i Visual Studio? Zapraszam do lektury! :)

Czytaj dalej Metro jest fajne! Czyli pierwsze wrażenia z testu Windows 8

Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Ostatnio mało piszę. Powód to brak wehikułów czasu, które ułatwiłyby choćby nieznacznie rozciągnięcie doby :-) Ale niedługo wrócę do swojego bloga. Na dziś przygotowałem mały flame. Zadałem sobie pytanie: Jak wypada Firefox 4.0 w porównaniu do Internet Explorera 9? Chodzi mi głównie o adaptację na rynku przeglądarek internetowych. IE miało fory – premiera była wcześniej, MS rzucił kasą po różnych serwisach internetowych, stacjach telewizyjnych i agencjach reklamowych. Mozilla jedynie co to uruchomiła serwis gdzie można śledzić na żywo ilość pobrań z poszczególnych regionów świata.

Czytaj dalej Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Natywny HTML5 od Microsoftu, czyli… co?

No cóż…. Microsoft (taka firma) przeszedł sam siebie podczas prezentacji pierwszej testowej wersji Internet Explorera 10. Sztab programistów z Redmond oświadczył (a za razem się ośmieszył), że Internet Explorer 10 „przyniesie nową falę postępu – natywną obsługę HTML5″. (tłum. Webhosting.pl – które dobrze przetłumaczyło) Czytaj dalej Natywny HTML5 od Microsoftu, czyli… co?

Czy Internet Explorer 9 (IE9) nie jest nowoczesną przeglądarką?

Postanowiłem włożyć kij w mrowisko i opisać swoje przemyślenia na temat cyklu rozwojowego zwieńczonego wydaniem stabilnej wersji przeglądarki Internet Explorer 9. Pierwsze wrażenie jakie miałem i jakie opisywałem było zaskakująco pozytywne. Z początku Internet Explorerowi firmowali swoją twarzą sami programiści Microsoftu. Na Channel9 mogliśmy posłuchać „amatorskich” wywiadów w ich własnych biurach, krępujących się kamerą i demonstrujących nowe, ciekawe wdrożenia kolejnych funkcji. Później jakby wszystko się zmieniło…  projektem zainteresowali się (nie)sławni panowie od PR a o osiągnięcia programistów były spychane przez kolejne nie do końca prawdziwe testy porównawcze.

Czytaj dalej Czy Internet Explorer 9 (IE9) nie jest nowoczesną przeglądarką?

Internet Explorer 9, czyli… jak dobrze zrobić przeglądarkę. O standardach słów kilka.

Już minął jakiś czas od premiery Internet Explorera 9 w wersji Developer Preview, który w pewnym sensie jest wyjątkowy. Będzie to pierwszy Internet Explorer przy którego premierze Microsoft tak głośno promuje standardy, jakie obowiązują w Internecie. Dotychczas wielki moloch, jakim jest Microsoft zdawał się nie zauważać istnienia standardów. Czytaj dalej Internet Explorer 9, czyli… jak dobrze zrobić przeglądarkę. O standardach słów kilka.

O tym jak Imperium zostało pokonane przez bandę dzieciaków

Czytaliście może „Duży Format” ostatnio? Jeśli nie to tak w skrócie: Pojawił się wywiad ze Zbigniewem Branieckim z polskiej Mozilli. W wywiadzie poruszane są kwestie wolnego oprogramowania, ideologii, działań Mozilli oraz również tego dlaczego Mozilla współpracuje z Google. Polecam, bo to bardzo dobre źródło informacji o przeglądarkach internetowych oraz ogólnie o Internecie. Zapraszam do lektury.

Internet Explorer 6 na Powązki?

image Na to wygląda, że Internet powoli zaczyna się oczyszczać z raka, jakim jest Microsoft Internet Explorer w wersji 6. Przedwczoraj Microsoft świętował wydanie wersji ósmej a dzisiaj wraz z innymi serwisami postanowiliśmy w dobrychprogramach poinformować o polskiej akcji, mającej na celu wysłanie szósteczki do lamusa.

Taką rolę właśnie powinny odgrywać portal tzw. ?technologiczne?. Jako pierwsze powinny serwować nowinki rodem z sieci, powinny być skrojone na aktualny czas oraz trąbić o tym, czym żyje ta bardziej zaawansowana część sieci, przez to edukując tą mniej zaawansowaną grupę ludzi (co nie oznacza, że oni są gorsi).

Wiele osób się pyta czym ta nowa akcja się różni od poprzednich. A no tym, że nie jest kampanią negatywną. Nie namawia nachalnie do stosowania alternatyw pokroju Opera, Firefox cz Chrome, a przede wszystkim promuje aktualizacje MSIE. Co jest moim zdaniem lepszym pomysłem niż przekonywanie na siłę do innych przeglądarek. Oczywiście można zarzucić wiele najnowszej wersji MSIE8, ale i tak w porównaniu z 6 jest to niebo a ziemia i już 8 ściąga dużo z barków webmastera.

Oczywiście miałbym propozycję do twórców akcji, ponieważ jakoś mi zabrakło informacji na ten temat: Warto również obalić mity ? nowego MSIE zainstalują również posiadacze pirackich wersji systemu Windows, bo głównie tutaj tworzy się ?szara strefa? sieci, która korzysta z MSIE6.

 

Zapraszam do odwiedzania strony i promowania akcji IE6.pl