12 rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Jest 19 października, a dwa dni temu pojawiło się najnowsze wydanie Ubuntu 13.10. Czas więc tradycyjnie na garść porad, które przydadzą się wszystkim początkującym (ale mam nadzieję, że i tym bardziej zaawansowanym użytkownikom ;)) zaraz po instalacji Ubuntu 13.10 Saucy Salamander.
Czytaj dalej 12 rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu 13.10 Saucy Salamander

Windows 8 – rewolucja na biurku, konieczny krok w stronę tabletów

Rozpoczął się sezon publikacji różnych przemyśleń na temat nadchodzącymi wielkimi krokami Windows 8. Pozwoliłem sobie również ja dodać kilka groszy od siebie na temat najnowszego dziecka firmy Microsoft – szczególnie, że firma postanowiła wejść z butami w najbardziej wrażliwe dla użytkownika miejsce.

Czytaj dalej Windows 8 – rewolucja na biurku, konieczny krok w stronę tabletów

Adobe, przekonaj się do Ubuntu!

Photoshop, Ilustrator czy Flash – tych aplikacji nie trzeba nikomu przedstawiać. Natomiast Ubuntu warto przedstawić.

Ubuntu to system operacyjny, oparty na jądrze Linuksa. Jest całkowicie darmowym, dostępnym do pobrania z internetu, oferującym użytkownikowi możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Jest również najpopularniejszym i najpowszechniejszym systemem operacyjnym opartym na Linuksie, który jest przeznaczony na komputery osobiste. Jeśli spojrzysz na niego z perspektywy użytkownika Windowsa to zapewne trafisz w czarną dziurę dziwnych nazw programów, które słyszysz pierwszy raz :-) Ale nie jest aż tak źle, jakby mogło Ci się to wydawać. Ubuntu oraz ogólnie Linuksy oferują całą masę oprogramowania, które jest nie tylko użyteczne, ale często przewyższające możliwościami i stabilnością oprogramowanie znane z MS Windows. Dlaczego jednak cały czas podkreślam Ubuntu?

Czytaj dalej Adobe, przekonaj się do Ubuntu!

Ubuntu 10.10 zostało wydane

Firma Canonical wydała system operacyjny Ubuntu 10.10.

Nowa wersja Ubuntu została oparta o środowisko graficzne Gnome 2.32 oraz jądro 2.6.35. Wśród nowości w najnowszej wersji jądra znalazły się dwie funkcje opracowane przez Google: Receive Packet Steering (RPS) oraz Receive Flow Steering (RFS). Za ich pomocą analiza ruchu sieciowego może być rozłożona na wiele procesorów. Wybór procesora dla przetwarzania danego pakietu jest dokonywany za pomocą odpowiedniego algorytmu zapewniającego optymalne wykorzystanie mechanizmu cache. Ubuntu 10.10 nie będzie posiadał wsparcia dla systemu plików btrfs.

W interfejsie Ubuntu 10.10 nie dokonano tak rewolucyjnych zmian jak w 10.04, ale pojawił się interfejs Unity, specjalnie dostosowany do małych ekranów urządzeń przenośnych. Stworzony specjalnie na potrzeby systemu nowy font, który w wydaniu dla komputerów stacjonarnych jest ustawiony jako domyślny. Udostępniona została również nowa gama domyślnych tapet oraz rozszerzono funkcje wskaźnika dźwięku, który zintegrowany został z domyślnym odtwarzaczem Rhytmbox (MPD oraz Banshee również integrują się ze wskaźnikiem). Z poziomu tego wskaźnika można sterować podstawowymi funkcjami odtwarzania oraz wybierać listy odtwarzania.

Pojawiła się obsługa urządzeń wykorzystujących technologię multitouch, w tym dla Apple Magic Trackpad. Posiadacze nowszych modeli kart bezprzewodowych, opartych o chipsecie BCM4313, BCM43224 oraz BCM43225 będą mogli skorzystać z niedawno otwartych sterowników, dostarczonych z pakietem broadcom-sta-common. W samym systemie znalazło się kilka interesujących nowości. Skrócony został czas instalacji systemu poprzez przestawienie kolejności operacji, jakie użytkownik musi zrobić. Wszystkie ustawienia profilu czy strefy czasowej użytkownik wybiera po rozpoczęciu kopiowania plików na dysk. Doatkowo podczas instalacji użytkownik może zainstalować pakiet ubuntu-restricted-extras, który zawiera m.in. wtyczki Adobe Flash czy kodeki MP3 firmy Fluendo.

Ulepszone zostało Centrum Oprogramowania Ubuntu, które w tej wersji przejęło funkcję instalowania aplikacji z lokalnych źródeł od programu GDebi. Interfejs Centrum poddany został modyfikacjom. Od teraz użytkownik może zobaczyć w którym konkretnie menu aplikacja stworzła swój skrót. Drugą nowością jest możliwość instalacji rozszerzeń aplikacji z poziomu karty programu. Użytkownik ma możliwość wglądu w historię instalacji programów oraz zalogowania się na konto w ramach usługi Ubuntu SSO. Pojawiła się również możliwość zakupienia aplikacji.

Od kilku wydań w Ubuntu mamy do czynienia z porządkowaniem listy domyślnie instalowanych aplikacji. Przeglądarka F-Spot została zastąpiona nowszą, przeglądarką graficzną Shotwell. Z domyślnej instalacji usunięty został menadżer pakietów Aptitude. Domyślną przeglądarką internetową dla Ubuntu 10.10 zostanie Firefox 3.6. Ubuntu 10.10 to ostatnia wersja systemu z dostarczonym pakietem biurowym OpenOffice, w przyszłych wydaniach zastąpi go LibreOffice.

Pojawiło się repozytorium extra, w którym pojawiać się będą nowe aplikacje, wydane po premierze Ubuntu. Ubuntu 10.10 będzie pierwszą wersja systemu w której znalazły się w oficjalnym repozytorium biblioteki VA API, odpowiadającego za akcelerację sprzętową odtwarzanych filmów. Razem z VA API pojawiły się pakiety odpowiadające za integrację biblioteki z alternatywnym VDPAU (przygotowanym przez firmę NVIDIA). Dodano również narzędzie ppa-purge, ułatwiające odinstalowanie niestabilnych wersji aplikacji, które dostarczone są przez serwis Launchpad.net. Ostatnią wartą uwagi nowością w repozytoriach jest telepathy-sunshine, rozszerzenie przygotowane przez Krzysztofa Klinikowskiego do komunikatora Empathy dodające obsługę sieci Gadu-Gadu 10.

Użytkownicy Ubuntu będą mogli skorzystać z odświeżonej oferty usługi Ubuntu One, o której pistaliśmy w tym tygodniu. W repozytoriach znajduje się ponadto testowa aplikacja OneConf, która działa w oparciu o Ubuntu One i synchronizuje listy aktualnie zainstalowanych aplikacji pomiędzy komputerami.

Serwerowe edycje Ubuntu 10.10 zostana lepiej zintegrowane z Ubuntu Enterprise Cloud. Proces tworzenia nowych instancji maszyn będzie można rozszerzyć o własne polecenia. Możliwe stanie się również automatyczne montowanie woluminów EBS, które oferowane są w ramach usług serwerowych Amazon. W nowym UEC znalazło również wsparcie dla systemu plików ext4 oraz możliwość wykorzystywania w instancji z jądra dostarczonego przez repozytoria pakietów (dotychczas instancje mogły korzystać wyłącznie z jądra zainstalowanych w systemie-matce).

Kubuntu 10.10 zostało oparte o środowisko graficzne KDE SC 4.5. Zmieniona została domyślna przeglądarka internetowa – Konqueror zastąpiony został przez Rekonq. Skryty instalacjyjne dla Konquerora i Firefoksa nadal będą dostępne. KPackageKit posiada nowy interfejs, wzorowany na Centrum Oprogramowania. W Plasma Netbook applet GlobalMenu został włączony w domyślnej konfiguracji. PulseAudio został domyślnym serwerem dźwięku. W Xubuntu zmieniła się domyślne aplikacje: Totem został zastąpiony przez Parole Media Player a Brasero zastąpiony przez Xfburn. Odświeżony został ekran logowania i komunikat wylogowania, stworzona została domyślna tapeta oraz ciemny styl dla GTK.

Ubuntu 10.10 w wersji przeznaczonej na komputery stacjonarne można pobrać z poziomu naszego vortalu. Kubuntu, Xubuntu oraz Ubuntu Server można pobrać z serwerów FTP producenta.

source: dobreprogramy.pl

Nowy Flash Player dla Linuksa z obsługą przeźroczystości

Adobe wydało niestabilną wersję wtyczki Flash Player w wersji 10.0.0.525. Co nowego, godnego zauważenia? Wprowadzono obsługę przeźroczystości (wmode) w przeglądarkach Firefox 3 lub Opera 9.5. Niestety wtyczka wydaje się(na obecną chwilę niestety nie mam jak jej przetestować :-( ) być mało stabilna jeszcze. Więcej informacji na temat najnowszego dziecka Adobe znajdziecie na blogu Adobe oraz drugim blogu Adobe :-).