Twoje dane pod kłódką – Firefox z lepszą prywatnością

Jedną z nowości w ostatnich wydaniach przeglądarki internetowej Mozilla Firefox był moduł ochrony przed śledzeniem, który był włączony za każdym razem, gdy przechodziliśmy do okna prywatnego. Przyznaję, że moduł spisuje się całkiem nieźle. Efektem ubocznym tego trybu jest dużo szybsze ładowanie się stron oraz znacząco mniejsze zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę.

Czytaj dalej Twoje dane pod kłódką – Firefox z lepszą prywatnością

Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Ostatnio mało piszę. Powód to brak wehikułów czasu, które ułatwiłyby choćby nieznacznie rozciągnięcie doby :-) Ale niedługo wrócę do swojego bloga. Na dziś przygotowałem mały flame. Zadałem sobie pytanie: Jak wypada Firefox 4.0 w porównaniu do Internet Explorera 9? Chodzi mi głównie o adaptację na rynku przeglądarek internetowych. IE miało fory – premiera była wcześniej, MS rzucił kasą po różnych serwisach internetowych, stacjach telewizyjnych i agencjach reklamowych. Mozilla jedynie co to uruchomiła serwis gdzie można śledzić na żywo ilość pobrań z poszczególnych regionów świata.

Czytaj dalej Internet Explorer 9 vs Firefox 4.0

Integracja Ubuntu (11.04) Unity z Firefoksem

Ostatnie buildy Chromium posiadają obsługę Launcher API, wykorzystywanego w Unity. Daje to możliwość wskazywania np. postępu pobierania bezpośrednio na ikonie programu. Jeśli jednak korzystacie z Firefoksa pod swoim nowym lśniącym Ubuntu 11.04 to nie mieliście możliwości wykorzystania mocy nowych rozwiązań Canonical. Do teraz.
Czytaj dalej Integracja Ubuntu (11.04) Unity z Firefoksem

Mozilla naprawiła styl Firefoksa 4.0 pod Linuksem

Cytując serwis OMG!Ubuntu: The latest nightly build of Mozilla Firefox 4 is looking rather dapper in Ubuntu of late. Tak więc nie będzie już potrzebny mój styl, aby przeglądarka dobrze komponowała się zarówno z menegerem okien oraz stylami GTK :-) Stylizacja przycisku „Firefox” w sumie i tak już nie ma sensu – w Ubuntu 11.04 będzie appmenu, które wyłącza w Firefoksie zarówno przycisk jak i menu główne.

Firefox 4.0, NVIDIA i akceleracja renderowania stron

Tak… już wiadomo, że Mozilla ma problemy z implementacją akceleracji stron w Firefoksie pod Linuksem. To bardzo dziwne, bo generalnie programiści w M pracują właśnie na Linuksie. Wszystkiemu winne są sterowniki graficzne. Użycie akceleracji w Firefoksie…. kładzie na łopatki cały serwer X :) Jest jednak pewien plus – binarne sterowniki od NVIDII okazały się jedynymi, które przeszły testy programistów i są na białej liście. Oznacza to tyle, ze mając kartę firmy NVIDIA, używając sterowników dostarczonych przez nią będziesz mógł się cieszyć wydajnym Firefoksem. U mnie niestety Firefox 4.0b10pre (build z 16.01.2011) out-of-box nie wykrywa tych sterowników. Jak włączyć? Przeczytaj dalszą część wpisu :-)

Czytaj dalej Firefox 4.0, NVIDIA i akceleracja renderowania stron

Ubuntu 10.10 zostało wydane

Firma Canonical wydała system operacyjny Ubuntu 10.10.

Nowa wersja Ubuntu została oparta o środowisko graficzne Gnome 2.32 oraz jądro 2.6.35. Wśród nowości w najnowszej wersji jądra znalazły się dwie funkcje opracowane przez Google: Receive Packet Steering (RPS) oraz Receive Flow Steering (RFS). Za ich pomocą analiza ruchu sieciowego może być rozłożona na wiele procesorów. Wybór procesora dla przetwarzania danego pakietu jest dokonywany za pomocą odpowiedniego algorytmu zapewniającego optymalne wykorzystanie mechanizmu cache. Ubuntu 10.10 nie będzie posiadał wsparcia dla systemu plików btrfs.

W interfejsie Ubuntu 10.10 nie dokonano tak rewolucyjnych zmian jak w 10.04, ale pojawił się interfejs Unity, specjalnie dostosowany do małych ekranów urządzeń przenośnych. Stworzony specjalnie na potrzeby systemu nowy font, który w wydaniu dla komputerów stacjonarnych jest ustawiony jako domyślny. Udostępniona została również nowa gama domyślnych tapet oraz rozszerzono funkcje wskaźnika dźwięku, który zintegrowany został z domyślnym odtwarzaczem Rhytmbox (MPD oraz Banshee również integrują się ze wskaźnikiem). Z poziomu tego wskaźnika można sterować podstawowymi funkcjami odtwarzania oraz wybierać listy odtwarzania.

Pojawiła się obsługa urządzeń wykorzystujących technologię multitouch, w tym dla Apple Magic Trackpad. Posiadacze nowszych modeli kart bezprzewodowych, opartych o chipsecie BCM4313, BCM43224 oraz BCM43225 będą mogli skorzystać z niedawno otwartych sterowników, dostarczonych z pakietem broadcom-sta-common. W samym systemie znalazło się kilka interesujących nowości. Skrócony został czas instalacji systemu poprzez przestawienie kolejności operacji, jakie użytkownik musi zrobić. Wszystkie ustawienia profilu czy strefy czasowej użytkownik wybiera po rozpoczęciu kopiowania plików na dysk. Doatkowo podczas instalacji użytkownik może zainstalować pakiet ubuntu-restricted-extras, który zawiera m.in. wtyczki Adobe Flash czy kodeki MP3 firmy Fluendo.

Ulepszone zostało Centrum Oprogramowania Ubuntu, które w tej wersji przejęło funkcję instalowania aplikacji z lokalnych źródeł od programu GDebi. Interfejs Centrum poddany został modyfikacjom. Od teraz użytkownik może zobaczyć w którym konkretnie menu aplikacja stworzła swój skrót. Drugą nowością jest możliwość instalacji rozszerzeń aplikacji z poziomu karty programu. Użytkownik ma możliwość wglądu w historię instalacji programów oraz zalogowania się na konto w ramach usługi Ubuntu SSO. Pojawiła się również możliwość zakupienia aplikacji.

Od kilku wydań w Ubuntu mamy do czynienia z porządkowaniem listy domyślnie instalowanych aplikacji. Przeglądarka F-Spot została zastąpiona nowszą, przeglądarką graficzną Shotwell. Z domyślnej instalacji usunięty został menadżer pakietów Aptitude. Domyślną przeglądarką internetową dla Ubuntu 10.10 zostanie Firefox 3.6. Ubuntu 10.10 to ostatnia wersja systemu z dostarczonym pakietem biurowym OpenOffice, w przyszłych wydaniach zastąpi go LibreOffice.

Pojawiło się repozytorium extra, w którym pojawiać się będą nowe aplikacje, wydane po premierze Ubuntu. Ubuntu 10.10 będzie pierwszą wersja systemu w której znalazły się w oficjalnym repozytorium biblioteki VA API, odpowiadającego za akcelerację sprzętową odtwarzanych filmów. Razem z VA API pojawiły się pakiety odpowiadające za integrację biblioteki z alternatywnym VDPAU (przygotowanym przez firmę NVIDIA). Dodano również narzędzie ppa-purge, ułatwiające odinstalowanie niestabilnych wersji aplikacji, które dostarczone są przez serwis Launchpad.net. Ostatnią wartą uwagi nowością w repozytoriach jest telepathy-sunshine, rozszerzenie przygotowane przez Krzysztofa Klinikowskiego do komunikatora Empathy dodające obsługę sieci Gadu-Gadu 10.

Użytkownicy Ubuntu będą mogli skorzystać z odświeżonej oferty usługi Ubuntu One, o której pistaliśmy w tym tygodniu. W repozytoriach znajduje się ponadto testowa aplikacja OneConf, która działa w oparciu o Ubuntu One i synchronizuje listy aktualnie zainstalowanych aplikacji pomiędzy komputerami.

Serwerowe edycje Ubuntu 10.10 zostana lepiej zintegrowane z Ubuntu Enterprise Cloud. Proces tworzenia nowych instancji maszyn będzie można rozszerzyć o własne polecenia. Możliwe stanie się również automatyczne montowanie woluminów EBS, które oferowane są w ramach usług serwerowych Amazon. W nowym UEC znalazło również wsparcie dla systemu plików ext4 oraz możliwość wykorzystywania w instancji z jądra dostarczonego przez repozytoria pakietów (dotychczas instancje mogły korzystać wyłącznie z jądra zainstalowanych w systemie-matce).

Kubuntu 10.10 zostało oparte o środowisko graficzne KDE SC 4.5. Zmieniona została domyślna przeglądarka internetowa – Konqueror zastąpiony został przez Rekonq. Skryty instalacjyjne dla Konquerora i Firefoksa nadal będą dostępne. KPackageKit posiada nowy interfejs, wzorowany na Centrum Oprogramowania. W Plasma Netbook applet GlobalMenu został włączony w domyślnej konfiguracji. PulseAudio został domyślnym serwerem dźwięku. W Xubuntu zmieniła się domyślne aplikacje: Totem został zastąpiony przez Parole Media Player a Brasero zastąpiony przez Xfburn. Odświeżony został ekran logowania i komunikat wylogowania, stworzona została domyślna tapeta oraz ciemny styl dla GTK.

Ubuntu 10.10 w wersji przeznaczonej na komputery stacjonarne można pobrać z poziomu naszego vortalu. Kubuntu, Xubuntu oraz Ubuntu Server można pobrać z serwerów FTP producenta.

source: dobreprogramy.pl