Dekodowanie filmów w SMPlayerze za pomocą kart graficznych Nvidia oraz vdpau

Jeśli masz kartę graficzną firmy Nvidia z serii GeForce 8 i nowszych możesz się zastanowić nad instalacją odtwarzacza Mplayer/SMPlayer specjalnie przygotowanego do dekodowania strumienia video przy pomocy w/w kart graficznych. Pracę nad tym prowadzone są w ramach jednego z projektów w serwisie Launchpad i naturalnie są dostępne dla użytkowników Ubuntu (Hardy+). Po właściwy adres repozytorium zapraszam na tą stronę.

W ramach repozytorium dostępne są nie tylko pakiety odnoszące się do Mplayera oraz SMPlayera ale również dla Xine, więc prawdopodobnie dekodowanie HD pod KDE również będzie dostępne (nie wiem – nie testowałem, ale zachęcam do komentowania wszystkich użytkowników KDE :-) ). Nie testowałem też sterowników dostarczonych z tego repo. Dla jasności mam zainstalowaną wersję 195, pochodzącą z nvidia.com.

Pierwsze wrażenia? Wszystko stabilnie – zalecam zostawienie domyślnych ustawień filtrów wideo (które są domyślnie wyłączone, jeśli tylko skorzystasz z wyjścia vdpau). Obciążenie procesora mplayera przy dekodowaniu strumienia HD jest na poziomie ~2%. Wcześniej proces dekodowania dokładnie tego samego pliku obciążał procesor na poziomie ~30-40%, więc efekt jest zauważalny :-) W porównaniu do GL2 czy XV OSD nie jest nakładany na obraz, który później jest skalowany w górę (powstają wtedy dodatkowe piksele i wszelakie napisy są rozmyte). W vdpau OSD działa na poziomie okna programu, dzięki czemu w każdej rozdzielczości OSD odtwarzacza jest ostre i wyraziste.

 • Witam!

  Szukając informacji na temat konfiguracji kodeków tak aby dekodowały filmy na karcie graficznej natrafiłem na Twój wpis. Wg. mnie jest interesujący, gdyż od niedawna zacząłem interesować się ubuntu.

  Pod windowsem filmy w formacie .mkv z obecnymi parametrami mojego obecnego sprzętu, niektóre filmy nie odtwarzają się zbyt płynnie i stąd ten problem. Wiesz coś może na temat konfiguracji kodeków?

  Pozdrawiam!

  • Niestety nie potrafię poradzić w kwestii sytuacji na Windows – możliwe, że odtwarzacz nie wykorzystuje mocy karty do renderowania filmów HD.

 • Witam,

  Do ogladania filmów używam Gnome Player’a z wyjściem video na vdpau (Gt 130M). Na lapku wszystko ok, zero zacinania itd. Gdy podłącze lapka przez HDMI to LCD i puszcze film z wyjściem na vdpau to na TV mam biały obraz – słychać, że film się odtwarza, ale nic nie widać. Jak przestawię wyjście video na inne no to obraz jest, ale wiadomo, że płynności przy 1080p beż akceleracji sprzętowej karty graficznej to nie uzyskam. Wspomnę, że wcześniej nie było takiego problemu i nie mam pojęcia jak to naprawić….

  Jakieś pomysły ?

  Mała aktualizacja:

  Teraz obraz leci, ale w takim „kwadraciku” (widać że nie jest to nominalna rozdzielczość filmu) i napisy wchodzą na siebie, tzn, napis który pojawil sie wczesniej nei znika i nachodzi na niego nowy i tak w kółko….