10 rzeczy, które warto zrobić po instalacji Ubuntu 11.10

Dawno tego tematu na moim blogu nie było, tak więc warto wrócić do cyklu porad o Ubuntu :) Dzisiaj zajmiemy się najpotrzebniejszymi rzeczami jakie wypada zrobić zaraz po instalacji wydanej w październiku wersji Ubuntu.

Wpis dotyczy Ubuntu 11.10. Polecam także rzucić okiem na moje poprzednie poradniki, może znajdziesz tam poradę, która przydadza Ci się przy Twojej wersji Ubuntu:
11.04 | 11.10 | 12.04 LTS | 12.10 | 13.04 | 13.10 | 14.04 LTS | 14.10 | 15.04 | 16.04 LTS

1. Przywracamy zasobnik systemowy

Zasobnik systemowy jest bardzo ciężkim tematem dla każdego, kto korzysta chociażby z komunikatora Tlen.pl (R.I.P.). Canonical nie chce, aby tray był zaśmiecany przez aplikacje, w zamian za to powstał system wskaźników, gdzie popularne programy zostały poupychane do poszczególnych kategorii. Ubuntu 11.10 jest ostatnią wersją, w której ten trick przejdzie. Od wersji 12.04 nie będzie możliwości, aby w środowisku Unity używać ikon programów, które korzystają z zasobnika systemowego.

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"

Polecenie to doda do białej listy aplikacji wszystkie (tlen.pl, skype itd.)

2. Ubuntu Tweak na codzienne problemy

W mijającym tygodniu pojawiła się nowa wersja Ubuntu Tweak, w której pojawiły się opcje związane z konfiguracją Unity. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do dostosowywania opcji środowiska w menedżerze Compiza (co może spowodować awarię, gdy coś przestawimy ;)).

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/next
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

Dzięki Ubuntu Tweak będziesz miała/miał skonfigurowania opcji, których ciężko szukać w innych graficznych nakładkach :)

3. Zainstaluj styl Faenza

Faenza jest najlepszym stylem ikon przeznaczonym dla Ubuntu. Bez dwóch zdań ikony w Unity wyglądają rewelacyjnie.

sudo add-apt-repository ppa:tiheum/equinox
sudo apt-get update
sudo apt-get install faenza-icon-theme

4. Zainstaluj niewolne kodeki i oprogramowanie

Odtwarzanie filmów zakodowanych w h264 lub innych formatach może być problematyczne na „wolnym” systemie. Jeśli nie została zaznaczona opcja podczas instalacji, aby zostały pobrane zamknięto-źródłowe kodeki oraz wtyczki to wystarczy wyszukać w Centrum Oprogramowania paczki Ubuntu Restricted Extras. Jeśli wolisz terminal to proszę:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

5. Uruchom Ubuntu One

Ubuntu One jest usługa bliźniaczo podobną do Dropboksa. Piszę podobną, bo oferuje dla użytkownika Ubuntu trochę więcej niż konkurencja. Przede wszystkim dostajesz 2 GB wolnej przestrzeni w chmurze Canonical. Dodatkowo e-dysk zintegrowany został z Ubuntu One Music Store. Idąc dalej można również synchronizować listę zainstalowanych aplikacji pomiędzy komputerami, na których została skonfigurowana ta usługa :-)

6. Kupuj prasę przez Centrum Oprogramowania Ubuntu

Może nie jest to czysto techniczna porada, ale w Centrum Oprogramowania znajdziesz prasę, która zawiera dużo więcej porad dla początkujących użytkowników.

7. Nie instaluj Javy od Oracle!

Z uwagi na wiele, wiele błędów bezpieczeństwa Canonical wkrótce wycofa pakiety sun-java-*. W miarę możliwości używaj paczek OpenJDK. Gdy jednak to nie będzie możliwe spróbuj zainstalować Javę ze strony Java.com.

8. Gnome Shell

W wersji 11.04 nie można było zainstalować środowiska Gnome Shell z uwagi na różne wersje biblioteki GTK. W Ubuntu 11.10 wszystko jest możliwe :) Wystarczy udać się do Centrum Oprogramowania i w wyszukiwarce wpisać Gnome Shell i wybrać opcję instalacji. Alternatywnie można przez terminal zainstalować:

sudo apt-get install gnome-shell

9. Rozszerzenia Gnome Shell

Serwis WebUpd8 prowadzi bardzo fajne repozytorium rozszerzeń przeznaczonych dla środowiska Gnome Shell. Dodając repozytorium ppa:webupd8team/gnome3 dostajesz dostęp do kilkunastu rozszerzeń, które ułatwią Ci pracę w GS.

10. Aktualizacje, aktualizacje, aktualizacje

Od wersji 11.10 Canonical nieco zmienił stosunek do aktualizacji oprogramowania w Ubuntu. Dla przykładu, produkty Mozilli po zmianie ich cyklu wydawniczego będą trafiały do Ubuntu zaraz po tym jak zostaną wydane przez producenta. Razem z aktualizacjami dostajesz najnowsze wersje jądra czy sterowników.