CorsixTH – genialny Theme Hospital powrócił :-)

Aż się łezka w oku zakręciła na samą myśl. Theme Hospital, autorstwa nieistniejącego już brytyjskiego studia Bullfrog. Bullfrog nie tworzył gier które osiągały miana kultowych, ale tworzył takie, które z pewnością się pamięta. Później Bullfrog został przejęty przez firmę, która za nic ma przywiązanie graczy do dobrych i grywalnych gier. Czasami mnie kusi aby pograć w stojącego na półce Dungeon Keppera czy właśnie Theme Hospital. Niestety, granie w tamte gry jest niebezpieczne. Nagle okazuje się, że na nowoczesnych monitorach gry te praktycznie odrzucają swoją grafiką i rozmyciem na panelach LCD. Dźwięki sprawiają, że po 5 minutach ma się ochotę zabić. Dlatego zainteresowałem się projektem CorsixTH. Wyciągnijcie swoje płytki z Theme Hospital – przydadzą się! :)

Uwaga! Ten wpis jest o starszej wersji CorsixTH! :) Przeczytaj co nowego w siódmej wersji beta gry, a także o wydanej 24 września 2012 roku wersji 0.10.

Dla niewtajemniczonych. Theme Hospital jest jedną z oryginalniejszych gier komputerowych jakie powstały. Gracz wciela się w administratora i dyrektora szpitala. Na początku gracz planuje rozkład gabinetów lekarskich, diagnostycznych, recepcji czy toalet. Musi przy tym zapewnić pacjentom ogrzewanie, czystość oraz dostęp do automatów z napojami – wszystko po to, aby chorzy czuli się jak najlepiej w nadzorowanej placówce. W grze czekają na młodego administratora (lub administratorkę ;-)) niemałe przeszkody. Gracz rywalizuje z innymi przeciwnikami wspomnianymi już parametrami a także musi trzymać nad kreską bilans finansowy szpitala. Nie pomagają mu w tym żądania podwyżek zatrudnionej kadry. Poza normalnymi pacjentami trafiają się nagłe przypadki. Są one okazją do podreperowania szpitalnego budżetu i reputacji. W miarę rozrostu szpitala dostępne są coraz to nowsze pokoje, oferujące np. nowe narzędzia diagnostyczne czy sale wykładowe, gdzie będziemy mogli szkolić na własną rękę lekarzy. Wpadamy więc w wir zadań, dbamy o to aby pacjenci nam nie umarli, szukamy nowych chorób i leków na nie w międzyczasie popijając kawę i czytając raporty finansowe.

Brzmi skomplikowanie ale jest do dobra zabawa, szczególnie że teraz już takich gier się nie robi. Odeszły one razem ze studiami Bullfrog, Maxis czy Westwood Studios. Zabawne, że wszystkie na sumienu mają kretni Electronic Arts :-) Ale na jad wobec EA jeszcze przyjdzie pora, kiedyś przecież kupię Command and Conquer 4 i 5 :P Wróćmy do CorsixTH…

CorsixTH jest darmową odsłoną starego Theme Hospital, przygotowaną od zera przez grupkę programistów. CorsixTH jest tym, czym dla Transport Tycoon jest OpenTTD – przepisanym na nowo silnikiem gry, tak aby wyglądać dobrze na nowoczesnych komputerach, przy okazji naprawiając kilka drobnych rzeczy w rozgrywce. Podobnie jak w przypadku OpenTTD, CorsixTH wymaga plików z oryginalnego Theme Hospital – jest to problematyczne, dlatego autorzy przygotowali wersję demo Theme Hospital do pobrania z której również można wyciągnąć odpowiednie pliki. Windziarzy odeślę do innego bloga, gdyż nie mam ochoty ani możliwości pisać kursu dla was :-) Poza Windowsem CorsixTH jest dostępny na każdą platformę na której można skompilować kod C++ z biblioteką SDL lub OpenGL.

 

Instalacja paczki z CorsixTH w Ubuntu

Mam Ubuntu, więc użyję przygotowanych przez autorów paczek instalacyjnych, dostępnych w wersji 32-bitowej oraz 64-bitowej. Poza nimi dostępny jest jeszcze uniwersalny obraz DMG dla komputerów z systemem Mac OS X. Jeśli nie ma waszej platformy tutaj wymienionej przyjdzie Ci po prostu pobrać i skompilować kod gry – w zależności od sprzętu potrwa to kilka do kilkunastu minut. Z ciekawostek jakie znalazłem to fakt, że kod bez problemów kompiluje się na Nokii N900 z systemem Maemo. Z czasem pewnie pojawią się porty na pozostałe platformy.

Po instalacji, przy pierwszym uruchomieniu gra poprosi nas o wskazanie dysku lub folderu z oryginalną wersją gry lub wersją demo. Niestety, jeśli wybierzecie wersję demo to niektórych okien po prostu nie będzie. Bullfrog do wersji demo nie dołączył wszystkich grafik jakie były dostępne w pełnej wersji gry. Dlatego ja wykorzystam swoje CD z Theme Hospital do tego. Nie wiem jak się ma kwestia praw autorskich wobec Theme Hospital, możliwe, że można już legalnie pobierać Theme Hospital ze stron typu abandonware – w tym temacie was zostawię.

CorsixTH to przede wszystkim możliwość gry bez uruchamiania jest w DosBoksie. Odpadnie więc nam granie w rozdzielczości 640×480, odpadną nam też szarpane dźwięki jakie wydaje DosBox na większości popularnego sprzętu. Będziemy się cieszyli takim Ostrym Dyżurem, jakim go zapamiętaliśmy wtedy ;-) Gra jest jeszcze w stadium rozwojowym, ale widać, że projekt spokojnie się rozwija. Jest z góry zdefiniowany 3-miesięczny cykl wydawniczy a jako, że ostatnia wersja gry jest z 24 grudnia to już za 3 dni wyjdzie kolejna, szósta wersja beta.

Kolejną zaletą CorsixTH jest edytor map, którego bardzo mi brakowało w Theme Hospital. Dzięki niemu będziemy mogli stworzyć nowe, ciekawe zadania dla naszego szpitala na peryferiach. Edytor map w wersji instalacyjnej jest tylko dla Windows. Aby projektować mapy pod Linuksem należy samodzielnie skompilować edytor map według instrukcji zawartych na stronie, albo pójść na łatwiznę i pobrać wersję pod Windows i użyć Wine do uruchomienia edytora map. Jest z nim na początku troszkę problemów, ale w trakcie działania zachowuje się on całkiem normalnie.

Mimo kilku błędów, które zostały już poprawione i będą widoczne w nadchodzącym wydaniu, CorsixTH to doskonały sposób na zapełnienie wolnego czasu dla każdego geeka :-)

 • Drogi autorze. Pojechałeś po Bullfrog jak skóra po… wiesz po czym:) co wg mnie nie jest prawdą. Bullfrog wydał kilka gier które są do dziś czczone przez rzesze internautów, jako przykład powinno się podać Syndicate, Dungeon Keeper czy Populus. To że dziś nikt nie kontynuuje tych serii nie znaczy że nie są to gry kultowe. Gry te miały duży wpływ na ogólnoświatowy rynek gier, i pominięcie tego faktu jest lekkim przejawem ignorancji.
  PS przy dobrze skonfigurowanym DosBoxie pod okienkiem z Redmond dzwięki są identyczne jak przy uruchomieniu w nieemulowanym środowisku dos’a, gry może nie obsługuję wysokich rozdzielczości, ale jeśli pudełko uruchomisz w oknie to wszystko wygląda dość schludnie, choć malutkie.
  Pozdrawiam.

  • Drogi Piotrze, nie pojechałem po Bullfrogu, pojechałem po EA :) Sam mam pudełko z Dungeon Keeperem :) uwielbiam gry Bullfroga, ale nie uważam, aby były kluczowe dla rynku rozrywki.

   • zxc

    „CorsixTH to przede wszystkim możliwość gry bez uruchamiania jest w DosBoksie.”

    Przecież wyszło mnóstwo reedycji Theme Hospital (ostatnia chyba na gog.com), gdzie można grać na wszystkich systemach i konfiguracjach sprzętowych…

    • Nie no pewnie. Wiedzia teoretyczna widzę :) Ja kupiłem, to jest … tam tam tam! DosBOX

 • kamil

  Lintian check results for /home/kamil/Pobrane/corsix-th_0.5-beta_amd64.deb:
  Use of uninitialized value in hash element at /usr/share/lintian/lib/Lintian/Collect/Binary.pm line 283, line 17679.
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/games/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/applications/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/applications/CorsixTH.desktop 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/applications/MapEdit.desktop 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/doc/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/doc/corsix-th/ 1000/1000
  E: corsix-th: wrong-file-owner-uid-or-gid usr/share/doc/corsix-th/copyright 1000/1000

 • Dziękuję wszystkim za wykop :)
  Pojawiła się nowa wersja beta CorsixTH:
  http://www.tomick.pl/corsixth-beta-7-wydane,1620,29,06,2011.html

 • Masz Ubuntu?
  zignoruj ostrzeżenie, instaluj :)

 • kamil

  Tak, próbowałem zainstalować pod Ubuntu (11.04, x64). Ostrzeżenie zignorowałem, ale instalacja nie kończy się sukcesem, mogę jedynie „Zainstalować ponownie” itd, itd, itd.

 • Pingback: Theme Hospital powrócił....()

 • Pingback: CorisxTH 0.10: Kolejna wersja rozwojowa współczesnego Theme Hospital()